Skip to content

1861 Greenwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Apr 5, 1973

Property Information

Block397.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage3,096
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
34%
Improvement Value:$317,500
66%
Total Assessment$481,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,773+5.3%
2024$8,335+4.3%
2023$7,991+0.4%
2022$7,956+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1962