Skip to content

1818 Hinds RoadToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 15, 2022

Property Information

Block397.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,736
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
39%
Improvement Value:$260,300
61%
Total Assessment$424,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,731+5.3%
2024$7,345+24.4%
2023$5,903+0.4%
2022$5,877+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,736DeedBook 19172, Page 1664Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 10572, Page 1907

Property Built

Built

Year Built: 1980