Skip to content

1845 Greenwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2006

Property Information

Block397.04
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1BR
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,512
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
40%
Improvement Value:$243,600
60%
Total Assessment$407,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,426+5.3%
2024$7,056+19.1%
2023$5,923+0.4%
2022$5,897+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 11457, Page 1779

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 11044, Page 943

Property Sale

Sale
$112,950
DeedBook 5731, Page 708

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5026, Page 309

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4296, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1980