Skip to content

1829 Greenwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 9, 2019

Property Information

Block397.04
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,304
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
47%
Improvement Value:$182,900
53%
Total Assessment$346,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,321+5.3%
2024$6,005+14.1%
2023$5,263+0.4%
2022$5,240+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 17475, Page 931Recorded5/20/2019

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 16049, Page 1706Recorded4/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1962