Skip to content

1826 Hinds RoadToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jun 18, 2024

Property Information

Block397.04
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,688
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
45%
Improvement Value:$197,100
55%
Total Assessment$361,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,579+5.3%
2024$6,251+6.0%
2023$5,898+0.4%
2022$5,872+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,688DeedBook 19756, Page 1238Recorded8/7/2024

Property Sale

Sale
$392,000
Sq Ft1,688DeedBook 18584, Page 1Recorded7/16/2021

Property Sale

Sale
$342,000
DeedBook 13625, Page 583

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4815, Page 507

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4620, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1950