Skip to content

1830 Hinds RoadToms River, NJ 08753

Built 1980

Last Sale Price
$139,000
Last Sale Date
Jul 24, 1992

Property Information

Block397.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,676
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
38%
Improvement Value:$270,700
62%
Total Assessment$434,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,920+5.3%
2024$7,525+22.7%
2023$6,133+0.4%
2022$6,106+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4997, Page 964

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4054, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1980