Skip to content

1796 Hinds RoadToms River, NJ 08753

Built 1992
Commercial

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Jan 28, 1997

Property Information

Block397.05
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class10
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,588
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
39%
Improvement Value:$306,700
61%
Total Assessment$504,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,196+5.3%
2024$8,736-15.5%
2023$10,344+0.4%
2022$10,299+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 5441, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4941, Page 376

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4686, Page 298