Skip to content

141 Stone Hedge DriveToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$213,500
Last Sale Date
Aug 16, 1989

Property Information

Block397.07
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,976
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,000
39%
Improvement Value:$276,500
61%
Total Assessment$455,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,299+5.3%
2024$7,885+8.2%
2023$7,284+0.4%
2022$7,252+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$213,500
DeedBook 4781, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1975