Skip to content

1858 Greenwood RoadToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block397.08
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,837
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
45%
Improvement Value:$198,100
55%
Total Assessment$360,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,561+5.3%
2024$6,233+11.1%
2023$5,613+0.4%
2022$5,588+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft1,837DeedBook 16479, Page 475Recorded8/16/2016

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 12852, Page 609

Property Sale

Sale
$95,500
DeedBook 4467, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1962