Skip to content

219 Manchester AvenueToms River, NJ 08755

Built 1975

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Sep 20, 2022

Property Information

Block3
Lot726
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR800
Sq Footage2,840
Acreage2.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,400
44%
Improvement Value:$352,000
56%
Total Assessment$628,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,449+5.3%
2024$10,878+30.3%
2023$8,351+0.4%
2022$8,314+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft2,840DeedBook 19207, Page 1100Recorded10/26/2022

Property Sale

Sale
$183,642
DeedBook 12522, Page 1982

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 10163, Page 247

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1975