Skip to content

780 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1952
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 25, 2021

Property Information

Block400.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class10
Description1F
Dwellings2
ZoningVO
Sq Footage958
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
50%
Improvement Value:$113,000
50%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,097+5.2%
2024$3,895-2.5%
2023$3,993+0.4%
2022$3,975+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$199,000
Sq Ft658DeedBook 17525, Page 424Recorded7/5/2019

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 14986, Page 454

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 14602, Page 651

Property Sale

Sale
$85,500
DeedBook 4787, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1952