Skip to content

778 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$202,500
Last Sale Date
Feb 2, 2021

Property Information

Block400.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class10
Description1F2G
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage1,169
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,200
48%
Improvement Value:$124,800
52%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,356+5.2%
2024$4,141-4.6%
2023$4,339+0.4%
2022$4,320+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$202,500
Sq Ft1,169DeedBook 18504, Page 1834Recorded5/27/2021

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12715, Page 776

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 10298, Page 1984

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4691, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1951