Skip to content

776 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Nov 17, 2016

Property Information

Block400.01
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningVO
Sq Footage1,051
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
48%
Improvement Value:$119,200
52%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,174+5.2%
2024$3,967-2.6%
2023$4,073+0.4%
2022$4,055+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft1,051DeedBook 16577, Page 1820Recorded11/21/2016

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4474, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1950