Skip to content

777 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2025

Property Information

Block400.01
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage740
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
51%
Improvement Value:$105,700
49%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,928+5.2%
2024$3,734+2.4%
2023$3,645+0.4%
2022$3,629+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 12336, Page 1683

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4675, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1954