Skip to content

781 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block400.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,092
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
50%
Improvement Value:$111,100
50%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,044+5.2%
2024$3,845-2.9%
2023$3,958+0.4%
2022$3,941+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,400
DeedBook 11787, Page 314

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 10829, Page 1050

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5699, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1954