Skip to content

791 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block400.01
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,607
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
33%
Improvement Value:$229,100
67%
Total Assessment$340,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,193+5.2%
2024$5,887+15.8%
2023$5,085+0.4%
2022$5,063+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974