Skip to content

799 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Aug 25, 2020

Property Information

Block400.01
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,232
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
40%
Improvement Value:$169,100
60%
Total Assessment$280,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,101+5.2%
2024$4,849+4.1%
2023$4,659+0.4%
2022$4,639+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 18052, Page 410Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 17147, Page 1720Recorded6/18/2018

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 12845, Page 324

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 10317, Page 1687

Property Sale

Sale
$86,601
DeedBook 10251, Page 1896

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5440, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1997