Skip to content

792 Fischer BlvdToms River, NJ 08753

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 7, 2016

Property Information

Block400.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class10
Description1F4G
Dwellings2
ZoningVO
Sq Footage1,088
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
32%
Improvement Value:$258,900
68%
Total Assessment$378,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,900+5.2%
2024$6,559-16.9%
2023$7,891+0.4%
2022$7,856+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5568, Page 222

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 3998, Page 816

Property Built

Built

Year Built: 1963