Skip to content

1189 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Date
Nov 29, 1993

Property Information

Block400.02
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,748
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
35%
Improvement Value:$206,000
65%
Total Assessment$317,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,773+5.2%
2024$5,487+11.9%
2023$4,902+0.4%
2022$4,881+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5114, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1967