Skip to content

1180 Cottonwood DriveToms River, NJ 08753

Built 1991

Last Sale Price
$9,500
Last Sale Date
Nov 23, 1982

Property Information

Block400.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,702
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
31%
Improvement Value:$243,200
69%
Total Assessment$354,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,200+5.4%
2024$5,881-0.6%
2023$5,919+0.4%
2022$5,893+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$9,500
DeedBook 4093, Page 44