Skip to content

786 Linden RoadToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$44,900
Last Sale Date
Jan 8, 1979

Property Information

Block400.03
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,482
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
33%
Improvement Value:$235,300
67%
Total Assessment$350,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,379+5.2%
2024$6,064+11.0%
2023$5,463+0.4%
2022$5,439+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$44,900
DeedBook 3801, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1978