Skip to content

787 Warren StreetToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 26, 2024

Property Information

Block400.03
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,128
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
47%
Improvement Value:$131,800
53%
Total Assessment$249,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,549+5.2%
2024$4,324+0.4%
2023$4,306+0.4%
2022$4,287+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,128DeedBook 19780, Page 1917Recorded9/4/2024

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 5002, Page 225

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 3718, Page 680

Property Built

Built

Year Built: 1978