Skip to content

793 Warren StreetToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block400.03
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,684
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
32%
Improvement Value:$229,300
68%
Total Assessment$337,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,142+5.2%
2024$5,839+15.9%
2023$5,038+0.4%
2022$5,015+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft1,684DeedBook 19242, Page 1621Recorded12/6/2022

Property Sale

Sale
$37,990
DeedBook 3592, Page 552

Property Built

Built

Year Built: 1977