Skip to content

805 Warren StreetToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$22,490
Last Sale Date
Mar 19, 1971

Property Information

Block400.03
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,004
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
35%
Improvement Value:$231,900
65%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,463+5.2%
2024$6,143+15.0%
2023$5,343+0.4%
2022$5,320+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$22,490
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1971