Skip to content

807 Warren StreetToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2007

Property Information

Block400.03
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage816
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
39%
Improvement Value:$171,900
61%
Total Assessment$283,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,170+5.2%
2024$4,914+31.4%
2023$3,740+0.4%
2022$3,724+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958