Skip to content

815 Warren StreetToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Jul 2, 2002

Property Information

Block400.03
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,440
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,000
48%
Improvement Value:$145,900
52%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,097+5.2%
2024$4,845-18.5%
2023$5,942+0.4%
2022$5,916+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 10930, Page 840

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 5321, Page 695

Property Sale

SaleMulti
$153,500
DeedBook 4699, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1960