Skip to content

1175 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 8, 2021

Property Information

Block400.03
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,092
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
49%
Improvement Value:$116,600
51%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,163+5.2%
2024$3,957-8.9%
2023$4,344+0.4%
2022$4,325+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,092DeedBook 18535, Page 5Recorded6/16/2021

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 10259, Page 1288

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958