Skip to content

816 Linden RoadToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Oct 28, 1999

Property Information

Block400.03
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,512
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
42%
Improvement Value:$156,100
58%
Total Assessment$268,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,882+5.2%
2024$4,641+1.5%
2023$4,574+0.4%
2022$4,554+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5755, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1986