Skip to content

814 Linden RoadToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block400.03
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,696
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
38%
Improvement Value:$179,300
62%
Total Assessment$291,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,305+5.2%
2024$5,042+1.5%
2023$4,967+0.4%
2022$4,946+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,696DeedBook 18387, Page 1715Recorded3/26/2021

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 16562, Page 226Recorded11/4/2016

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5694, Page 956

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5190, Page 461

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4826, Page 880

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4360, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1985