Skip to content

786 Warren StreetToms River, NJ 08753

Built 1953

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Oct 19, 2023

Property Information

Block400.04
Lot103
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,208
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
48%
Improvement Value:$117,000
52%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,097+5.2%
2024$3,895-2.6%
2023$4,000+0.4%
2022$3,983+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$197,000
Sq Ft1,208DeedBook 19527, Page 392Recorded11/2/2023

Property Sale

SaleMulti
$17,200
DeedBook 3539, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1953