Skip to content

745 Coolidge AvenueToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 8, 1997

Property Information

Block400.04
Lot110
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
59%
Improvement Value:$95,900
41%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,278+5.2%
2024$4,066-3.7%
2023$4,221+0.4%
2022$4,202+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 5513, Page 392

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4741, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1973