Skip to content

797 Coolidge AvenueToms River, NJ 08753

Built 1972

Last Sale Price
$297,500
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block400.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,236
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
30%
Improvement Value:$246,800
70%
Total Assessment$351,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,328+5.2%
2024$6,015+2.6%
2023$5,862+0.4%
2022$5,836+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$297,500
Sq Ft2,236DeedBook 19092, Page 1604Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 11765, Page 989

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5065, Page 586

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4690, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1972