Skip to content

1163 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2003

Property Information

Block400.04
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,332
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
36%
Improvement Value:$183,100
64%
Total Assessment$288,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,246+5.2%
2024$4,987+27.0%
2023$3,925+0.4%
2022$3,908+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5206, Page 45

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook 3586, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1971