Skip to content

804 Warren StreetToms River, NJ 08753

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2024

Property Information

Block400.04
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage720
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,000
46%
Improvement Value:$114,700
54%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,891+5.2%
2024$3,699+4.7%
2023$3,532+0.4%
2022$3,517+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 10488, Page 379

Property Sale

SaleMulti
$28,500
DeedBook 4285, Page 538

Property Built

Built

Year Built: 1950