Skip to content

794 Warren StreetToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$317,000
Last Sale Date
Jul 26, 2022

Property Information

Block400.04
Lot85
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,104
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
42%
Improvement Value:$134,900
58%
Total Assessment$233,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,259+5.2%
2024$4,049+1.4%
2023$3,993+0.4%
2022$3,975+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$317,000
Sq Ft1,104DeedBook 19128, Page 1397Recorded8/10/2022

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 10839, Page 96

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 5608, Page 22

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 4332, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1985