Skip to content

790 Warren StreetToms River, NJ 08753

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2021

Property Information

Block400.04
Lot93
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1CB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,684
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
38%
Improvement Value:$185,200
62%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,430+5.2%
2024$5,162+0.1%
2023$5,158+0.4%
2022$5,135+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$26,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955