Skip to content

789 Linden RoadToms River, NJ 08753

Built 1975

Last Sale Price
$318,000
Last Sale Date
Sep 25, 2007

Property Information

Block400.05
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,640
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
32%
Improvement Value:$227,200
68%
Total Assessment$334,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,086+5.2%
2024$5,785+16.6%
2023$4,960+0.4%
2022$4,938+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$318,000
DeedBook 13799, Page 1692

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 3872, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1975