Skip to content

787 Willow RoadToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Nov 30, 2007

Property Information

Block400.06
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,145
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
32%
Improvement Value:$239,000
68%
Total Assessment$352,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,410+5.2%
2024$6,093+4.1%
2023$5,854+0.4%
2022$5,828+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 13855, Page 1562

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 10560, Page 1608

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 4343, Page 870

Property Built

Built

Year Built: 1973