Skip to content

810 Pine Shore RoadToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2003

Property Information

Block400.06
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,142
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
41%
Improvement Value:$145,400
59%
Total Assessment$246,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,237+5.5%
2024$4,015+6.6%
2023$3,768+0.4%
2022$3,751+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5764, Page 677

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4931, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1964