Skip to content

800 Pine Shore RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Oct 3, 2019

Property Information

Block400.06
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage626
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,000
41%
Improvement Value:$142,700
59%
Total Assessment$243,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,438+5.2%
2024$4,218+27.1%
2023$3,319+0.4%
2022$3,305+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000
Sq Ft626DeedBook 17634, Page 1153Recorded10/7/2019

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 5480, Page 69

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 3863, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1960