Skip to content

791 Pine Shore RoadToms River, NJ 08757

Built 1977

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Jan 9, 2009

Property Information

Block400.07
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,662
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
30%
Improvement Value:$253,800
70%
Total Assessment$360,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,570+5.2%
2024$6,245+20.0%
2023$5,203+0.4%
2022$5,180+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 14195, Page 1097

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10205, Page 1635

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5349, Page 990

Property Sale

Sale
$118,900
DeedBook 4903, Page 425

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4547, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1977