Skip to content

789 Maple Crest RoadToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block400.08
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,812
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
26%
Improvement Value:$329,700
74%
Total Assessment$443,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,830+5.4%
2024$7,430+18.7%
2023$6,260+0.5%
2022$6,232+4.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 12304, Page 1864

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5534, Page 615

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4841, Page 472

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 4146, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1971