Skip to content

782 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 1954

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Feb 5, 2020

Property Information

Block400.08
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,054
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
46%
Improvement Value:$123,600
54%
Total Assessment$227,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,145+5.2%
2024$3,940-9.1%
2023$4,336+0.4%
2022$4,317+11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,054DeedBook 17783, Page 662Recorded2/10/2020

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 5093, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1954