Skip to content

776 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 8, 2016

Property Information

Block400.08
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,666
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
34%
Improvement Value:$222,800
66%
Total Assessment$336,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,133+5.2%
2024$5,830+19.5%
2023$4,880+0.4%
2022$4,858+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 16347, Page 320Recorded3/22/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 15694, Page 40Recorded11/25/2013

Property Sale

Sale
$39,300
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1970