Skip to content

1405 Delaware AvenueToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Sep 29, 2000

Property Information

Block400.09
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,662
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
32%
Improvement Value:$228,100
68%
Total Assessment$335,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,102+5.2%
2024$5,801+16.9%
2023$4,960+0.4%
2022$4,938+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10228, Page 592

Property Sale

Sale
$32,750
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973