Skip to content

1404 Weeping Willow CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 26, 1985

Property Information

Block401.01
Lot135.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,132
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,000
34%
Improvement Value:$293,300
66%
Total Assessment$442,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,054+5.2%
2024$7,656+3.2%
2023$7,422+0.4%
2022$7,390+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4356, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1985