Skip to content

1420 Weeping Willow CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 23, 2017

Property Information

Block401.01
Lot135.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,980
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,000
36%
Improvement Value:$284,200
64%
Total Assessment$442,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,052+5.2%
2024$7,654+3.9%
2023$7,370+0.4%
2022$7,337+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 16878, Page 856Recorded9/21/2017

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 12329, Page 1199

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5760, Page 694

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5227, Page 471

Property Sale

Sale
$103,300
DeedBook 4375, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1985