Skip to content

1431 Weeping Willow CourtToms River, NJ 08753

Built 1986

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block401.01
Lot135.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,170
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,000
36%
Improvement Value:$278,900
64%
Total Assessment$435,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,938+5.2%
2024$7,545+5.0%
2023$7,189+0.4%
2022$7,158+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,170DeedBook 20150, Page 1815Recorded10/1/2025

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft2,170DeedBook 18579, Page 1353Recorded7/14/2021

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4395, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1986