Skip to content

1359 Gillian CourtToms River, NJ 08753

Built 2001

Last Sale Price
$209,900
Last Sale Date
Oct 11, 2001

Property Information

Block401.01
Lot55.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,330
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
36%
Improvement Value:$366,500
64%
Total Assessment$572,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,425+5.2%
2024$9,910+10.0%
2023$9,005+0.4%
2022$8,966+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$209,900
DeedBook 10600, Page 1867

Property Built

Built

Year Built: 2001