Skip to content

1377 Gillian CourtToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$391,000
Last Sale Date
Jun 16, 2017

Property Information

Block401.01
Lot55.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,175
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
35%
Improvement Value:$390,100
65%
Total Assessment$596,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,855+5.2%
2024$10,318+13.0%
2023$9,131+0.4%
2022$9,091+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$391,000

From:

To:

Sq Ft2,175DeedBook 16780, Page 1234Recorded6/26/2017

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 10964, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 2002